Ciąża pod kontrolą

Kobiety w ciąży w trosce o zdrowie własne i dziecka powinny być pod stałą kontrolą lekarzy. Wczesna diagnostyka pozwala bowiem uniknąć wielu chorób, albo zminimalizować ich skutki. Jakie badania powinna obowiązkowo wykonać przyszła mama?

 

badania w ciąży

sxc.hu

Do siódmego miesiąca kobieta powinna odwiedzać gabinet ginekologiczny co cztery tygodnie. W ósmy miesiącu powinna stawić się w nim dwukrotnie, a w ostatnim miesiącu konieczne są cotygodniowe wizyty. Jeżeli ciąża przebiega nieprawidłowo niezbędne są częstsze wizyty.

Podstawowym badaniem, które trzeba wykonać jest morfologia z oznaczeniem grupy krwi i czynnika Rh. Aby uniknąć konfliktu serologicznego, należy oznaczyć poziom przeciwciał anty-D w surowicy krwi matki. Dzięki badaniu moczu, analityk rozpozna nie tylko ewentualną chorobę nerek, ale otrzyma informacje o stanie całego organizmu. Cukrzyca w ciąży stanowi poważnie zagrożenie dla matki i dziecka, dlatego ważny jest wynik poziomu glukozy.

W ostatnich tygodniach ciąży przeprowadza się badanie krwi w kierunku żółtaczki zakaźnej typu B. Jeśli matka jest nosicielką wirusa, dziecku trzeba zaraz po urodzeniu podać immunoglobulinę, by uniknąć uszkodzenia wątroby. Pobranie wymazu z szyjki macicy pozwala wykryć wszelkie zmiany nowotworowe. Dlatego jeżeli badanie cytologiczne nie było wykonywane w ciągu ostatniego roku, trzeba je zrobić na początku ciąży. W ostatnim trymestrze wykonuje się posiew z dróg rodnych w kierunku bakterii, które mogłyby przejść na dziecko podczas porodu i spowodować zakażenie. Oznaczenie poziomu TSH i przeciwciał przeciwko enzymom tarczycy, pozwala zdiagnozować łagodną niewydolność tarczycy i pozwala na określenie ryzyka wystąpienia zapalenia tarczycy po porodzie. Badanie to wykonywane jest w pierwszym trymestrze. Niewydolność tarczycy u kobiet w ciąży stanowi przyczynę poronień i wpływa na spadek inteligencji dziecka.

U kobiet po 35 roku życia wykonuje się badania prenatalne, które oceniają ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną. Diagnostykę prenatalną zleca się również w przypadku urodzenia dziecka z zespołem Downa, stwierdzenia nieprawidłowości chromosomalnych u rodziców, a także poronień samoistnych. Badania te dzieli się na nieinwazyjne i inwazyjne. Nieinwazyjne są całkowicie bezpieczne, należą do nich USG i badanie krwi. W ciąży USG powinno być wykonane co najmniej 3 razy: między 8. a12. tygodniem ciąży, między 18. a20. tygodniem oraz między 32. a34. tygodniem ciąży. Badania inwazyjne z kolei obarczone są ryzykiem utraty ciąży, ponieważ konieczne jest dostanie się do macicy, skąd pobierany jest materiał do badań. Wykonywane są jedynie w wyspecjalizowanych placówkach. Do tego typu badań zliczamy: biopsję trofoblastu, amniopunkcję, kordocenteza. Pozwalają one na precyzyjne zdiagnozowanie szerokiego spektrum zaburzeń rozwoju płodu jak zespół Downa, zespół Turnera czy dystrofię mięśni Duchenne’a.

Wśród badań przesiewowych wykonywanych w czasie ciąży wyróżniamy też grupę badań nielaboratoryjnych jak np. kontrola ciśnienia tętniczego krwi i masy ciała.

Obowiązkiem lekarza jest poinformowanie ciężarnej o możliwości wykonania dodatkowych badań laboratoryjnych, będących poza koszykiem świadczeń gwarantowanych. Do badań tych należą: test w kierunku HIV, wirusowego zapalenia wątroby typu C, toksoplazmozy czy różyczki.

Katarzyna Galant

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj