Chcesz się rozwieść? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Rozwód to bardzo trudny moment w życiu, zarówno dla samych małżonków, jak i dla ich małoletnich dzieci. Ażeby cała procedura przebiegła sprawnie i nie sprawiła nam wielu przykrych niespodzianek, warto zapoznać się dobrze z kilkoma faktami na temat pozwów oraz samych spraw rozwodowych.

Gdzie powinieneś wnieść pozew?

Rozwodami zajmuje się sąd okręgowy, dlatego to właśnie tam należy złożyć swój pozew. Co więcej, trzeba wybrać ten okręg, w którym mieszkali razem oboje małżonkowie, jeżeli przynajmniej jedno z nich jeszcze żyje w tym samym miejscu.

Sprawa wygląda nieco inaczej, gdy oboje małżonkowie się stamtąd wyprowadzili i mieszkają zupełnie gdzieś indziej. W takich sytuacjach osoba pozywająca powinna wnieść pozew do sądu w okręgu obejmującego obecny rejon zamieszkania małżonka. Jeżeli nie wiadomo, gdzie on obecnie się znajduje, należy pozew złożyć do sądu w swoim własnym okręgu.

W jakich przypadkach sąd nie udzieli rozwodu?

Nawet jeżeli nastąpił trwały i całkowity rozkład pożycia małżeńskiego, może zdarzyć się tak, że sąd najzwyczajniej rozwodu nie udzieli, jednak muszą istnieć pewne istotne przyczyny. Można do nich zaliczyć:

  • możliwość ucierpienia dobra małoletnich dzieci – na przykład wtedy, gdy warunki materialne, w których miałyby być od tego momentu wychowywane, mogłyby drastycznie się zmienić – podobnie by się stało, gdyby mogła na tym ucierpieć psychika małoletniego dziecka,
  • niezgoda małżonka, który nie jest winny, na rozwód, w przypadku, gdy to winny wniósł do sądu pozew; jego odmowa musi być jednak zgodna z zasadami współżycia społecznego,
  • sprzeczność możliwości orzeczenia rozwodu z zasadami współżycia społecznego, na przykład, gdy małżonek choruje i jest całkowicie pozbawiony opieki.

Jakie orzeczenie może wydać sąd?

W sprawach rozwodowych orzeczenie sądu obejmuje wiele punktów, nie tylko  wyrok o rozwiązaniu małżeństwa. Sąd musi ustalić także sposób rozwiązania innych kwestii, związanych – przede wszystkim – z dziećmi, tak, aby one na tym jak najmniej ucierpiały. Może on zatem wydać:

  • orzeczenie o winie jednego z małżonków – sąd wyda je, jeżeli małżonkowie nie stwierdzą zgodnie, że takiego orzeczenia nie chcą,
  • orzeczenie o przyznaniu władzy rodzicielskiej,
  • decyzję o sposobie kontaktowaniu się rodziców z dzieckiem,
  • orzeczenie o wysokości alimentów,
  • decyzję o sposobie korzystania z mieszkania, jeżeli nadal małżonkowie muszą w nim razem przebywać.

Ponadto należy pamiętać, że koszt pozwu o rozwód wynosi 600 zł, jednak w bardzo trudnej sytuacji można zwrócić się do sądu o zwolnienie z tych kosztów. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat spraw rozwodowych oraz skorzystać z profesjonalnych usług adwokata, chętnie we wszystkim pomoże Ci kancelaria Sienkiewicz.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj