Blizny po oparzeniu – czy można im zapobiec?

Blizny to jedna z najbardziej szpecących i trudnych do usunięcia niedoskonałości skórnych. Możemy mieć do czynienia zarówno z bliznami potrądzikowymi lub po uszkodzeniach mechanicznych, jak i bliznami po oparzeniu, których proces leczenia jest wyjątkowo długi. Czy jednak jesteśmy w stanie zadbać o poparzoną skórę w taki sposób, by skutecznie uniknąć blizny? Podpowiadamy, jak powinna wyglądać pielęgnacja oparzonej skóry i blizny krok po kroku!

Czy można uniknąć blizny po oparzeniu?


W przypadku oparzenia bardzo duże znaczenie ma nasze natychmiastowe działanie i rozpoczęcie odpowiedniej pielęgnacji już w pierwszych dniach zabliźniania się rany. Dzięki szybkiej reakcji blizna będzie jaśniejsza i mniejsza, a przez to w mniejszym stopniu widoczna na skórze. Czasami zdarza się, że w wyniku naturalnego procesu regeneracji i odbudowy skóry, blizna znika sama, jednak w większości przypadków poparzenie pozostawia po sobie, mniej lub bardziej widoczny, ślad.

Blizny po oparzeniu – długotrwałe leczenie oparzeń i blizn

Podczas leczenia blizny, musimy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość, bo proces ten jest długotrwały. W zależności od rozległości i głębokości oparzenia, leczenie blizny może potrwać nawet kilka miesięcy. Jeśli jednak będziemy systematycznie i prawidłowo dbać o poparzony obszar skóry, blizna będzie dużo mniej widoczna i łatwiejsza do usunięcia w następnym etapie.

Krem lub maść na blizny po oparzeniu

Na początku warto przede wszystkim zacząć używać specjalnych kremów lub maści na oparzenia, które będą pozytywnie wpływać na metabolizm tkanki łącznej i zapobiegać tworzeniu się szpecących blizn. Najlepiej sięgnąć po preparat z dodatkiem wyciągu etanolowego z cebuli, alantoiny czy heparyny sodowej. Warto, by produkty te dodatkowo zawierały witaminę A, D i E, które przyspieszają regenerację i gojenie się skóry.

Usuwanie blizn po oparzeniu

Wybrane preparaty należy regularnie wcierać w świeżą bliznę – po kilku miesiącach ich stosowania będziemy mogli zauważyć pierwsze zmiany. Specjalne składniki aktywne pozwolą na stopniowe zmiękczanie i rozluźnianie tkanek bliznowatych, a tym samym na rozjaśnienie skóry w oparzonym obszarze i zmniejszenie powierzchni samej blizny. Krem lub maść najlepiej nakładać cienką warstwą na skórę mniej więcej 2-3 razy dziennie. Przed nałożeniem preparatu, należy jednak pamiętać o dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu skóry, aby składniki aktywne produktu mogły swobodnie wchłaniać się w strukturę uszkodzonej skóry. Pamiętajmy też o ochronie blizny przed słońcem przez około rok od jej powstania, a także unikaniu wizyt w solarium. Promieniowanie ultrafioletowe może przyczynić się do przebarwienia blizny, przez co będzie jeszcze bardziej widoczna i trudniejsza do usunięcia.

Laserowe usuwanie blizn i inne metody

Po około roku regularnej pielęgnacji preparatami na blizny po oparzeniu, możemy zdecydować się na jej usunięcie przy pomocy jednej ze specjalistycznych metod. Na niewielkie i płytkie blizny stosuje się peelingi chemiczne lub dermabrazję, co pozwala na złuszczenie kilku warstw naskórka i pobudzenie skóry do regeneracji. Głębsze zmiany najlepiej natomiast usuwać przy pomocy urządzeń laserowych, które są w stanie przynieść szybsze i bardziej widoczne efekty. Z usuwaniem blizn różnego rodzaju szczególnie dobrze radzą sobie nowoczesne lasery pikosekundowe (PicoSure, Discovery Pico), które są dostępne w Klinice Miracki w Warszawie – charakteryzują się większą skutecznością w działaniu i delikatnością w kontakcie ze skórą Pacjenta. Możemy też zdecydować się na usuwanie blizn przy pomocy tradycyjnej metody chirurgicznej.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj