Bezsenność – przyczyny i leczenie

Bezsenność to schorzenie powodujące zaburzenie prawidłowego rytmu, głębokości i czasu trwania snu oraz czuwania. Może ją powodować wiele czynników, np. stres lub depresja, jednak może również być objawem poważnej choroby – nadczynności tarczycy.

Prawidłowy sen, wraz ze zbilansowaną dietą i regularną aktywnością fizyczną, stanowią trzy podstawowe filary życia każdego człowieka. W medycynie rozróżnia się około stu różnych zaburzeń snu. Do najczęściej spotykanych należą bezsenność oraz zaburzenia oddychania podczas snu, czyli tzw. bezdech senny. Na problemy ze snem cierpi około 45% ludzi na świecie. Ponad jedna trzecia tych osób nie podejmuje leczenia. W Polsce jest podobnie – okresowe problemy z bezsennością, tzn. z zasypianiem lub utrzymaniem ciągłości snu, zgłaszało około 40 – 50% badanych. Natomiast przewlekła bezsenności, czyli trwająca dłużej niż miesiąc, dotyka ok. 15% populacji (źródło: serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1027745,problemy-ze-snem-niebezpieczne-dla-zdrowia.html).

Co jest przyczyną bezsenności?

Bezsenność trwająca dłużej niż miesiąc klasyfikowana jest jako przewlekła i uznawana jest za chorobę. Przyczyny problemów ze snem mogą być różne. Najpowszechniej spotykane objawy to trudności w zasypianiu, kłopoty z utrzymaniem ciągłości snu lub zbyt krótki sen, wybudzanie w nocy i trudności z ponownym zaśnięciem.

Wśród najczęstszych przyczyn bezsenności wymienia się różne zaburzenia psychiczne jak depresja, psychoza, zaburzenia lękowe. Problemy ze snem mogą powodować zażywane leki oraz zespół niespokojnych nóg. Schorzenia somatyczne (przerost prostaty, choroby nerek) też mogą wpływać na jakość snu. Bezsenność mogą również wywoływać różne używki jak kawa i alkohol. Kolejną przyczyną problemów ze snem jest zespół bezdechu sennego, który objawia się zatrzymaniem się oddechu, chrapaniem oraz częstym i gwałtownym wybudzaniem.

Jak leczyć bezsenność?

Problemy z zasypianiem najczęściej pojawiają się na skutek trudności życiowych, związanych ze stresem, różnymi schorzeniami lub o podłożu psychiczno -emocjonalnym. Zaburzenia snu są ważną wskazówką, że w organizmie człowieka dzieje się coś niedobrego. Przed rozpoczęciem leczenia bezsenności należy wyeliminować przyczyny, które te problemy mogą powodować. Przede wszystkim należy odstawić używki, unikać jedzenie tłustych potraw przed snem, zadbać o swoje samopoczucie i wyleczyć schorzenia somatyczne.

Kolejnym krokiem w leczeniu bezsenności powinno być zadbanie o higienę snu. Oznacza to zapewnienie w sypialni właściwych warunków, które pozwolą odprężyć się, wyciszyć i ułatwią produkcję melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za zasypianie.

 

Gdzie leczyć bezsenność?

Trudności z zasypianiem, przedwczesne wybudzanie, a także zła jakość snu, trwająca do miesiąca, prowadzi do pogorszenia funkcjonowania człowieka w ciągu dnia – to tzw. bezsenność krótkotrwała. Natomiast problemy ze snem trwające dłużej niż miesiąc uważane są za bezsenność przewlekłą. Należy szukać pomocy już po pierwszym miesiącu problemów ze snem. Aby odkryć przyczynę bezsenności, należy udać się w pierwszej kolejności do lekarza pierwszego kontaktu, który na podstawie wywiadu oceni ogólny stan pacjenta. W przypadku bezsenność długotrwałej lekarz może przepisać leki nasenne. Jednak w sytuacji, gdy terapia nie przynosi odpowiednich rezultatów, warto skorzystać z poradni leczenia zaburzeń snu (np. w Centrum Medycznym iMed24), gdzie otrzymamy pomoc specjalistyczną, polegającą na diagnostyce, badaniach oraz dobraniu właściwej terapii.

Przyczyn bezsenności może być bardzo wiele, dlatego trudno zdiagnozować tę, która wpływa na problemy ze snem u danego pacjenta. Leki nasenne są najczęściej skuteczne tylko w przypadku bezsenności krótkotrwałej, dużo trudniej jest wyleczyć bezsenność przewlekłą. Tym bardziej nie wolno lekceważyć tego problemu.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj