Barwa ciepła czy zimna – jakie oświetlenie LED sprawdzi się najlepiej?

Właściwe oświetlenie pomieszczeń w domu to nie tylko dobranie ciekawych lamp. Warto również poświęcić czas na to, aby zapoznać się z różnymi rodzajami żarówek i dobrać je do oczekiwanego efektu oraz charakteru wnętrza. Dzisiaj wybór najczęściej pada na LED-y – energooszczędne i żywotne. Zakupimy je zasadniczo w trzech barwach światła – ciepłej, zimnej oraz neutralnej lub naturalnej. Na co warto się zdecydować?

To, w jaki sposób wygląda wnętrze naszego domu, a także jak prezentują się znajdujące się w nim przedmioty, zależne jest od barwy światła. Co więcej, decyduje ona również o tym, jak się czujemy. W przypadku żarówek i lamp LED mamy możliwość doboru odpowiedniej temperatury barwowej światła.

Przykładowe temperatury barwowe:

  • 2000 K – barwa światła świeczki
  • 2800 K – barwa bardzo ciepłobiała (żarówkowa)
  • 3300 K – 4000K – barwa biała neutralna
  • 4000 K – barwa biała
  • 5000 K – barwa chłodnobiała
  • 6500 K – barwa dzienna – zimna

Ciepłe światło, czyli to mające mniej Kelwinów (K), kojarzy nam się przede wszystkim z relaksem i spokojem. Ciepłe światło żarówki czy świeczki wprowadza nas odprężający nastrój i przygotowuje o snu. Świetnie sprawdza się ono również podczas romantycznych spotkań oraz do stworzenia klimatycznego oświetlenia wnętrza po zmroku.

Z kolei światło zimne i chłodne, które przypomina światło emitowane przez Słońce, pobudza nas bardziej do działania, motywuje, dodaje energii. Także wpływa ono dodatnio na naszą koncentrację i właśnie dlatego rekomendowane jest do pracy oraz nauki.

Jakie barwy światła sprawdzą się w poszczególnych pomieszczeniach?

W związku z powyższym możemy dopasować też barwę światła w zależności od tego, z jakim pomieszczeniem mamy do czynienia. Do tych pokojów, gdzie wypoczywamy, na przykład do sypialni i salonu, warto wybrać światło ciepłe. Z kolei światło chłodne sprawdzi się lepiej w domowym gabinecie, w kuchni, w przedpokoju. Możemy też zastosować je w salonie, gdy zależy nam na bardziej energetycznym efekcie.

W sprzedaży możemy znaleźć też żarówki oraz lampy pozwalające na zmianę barwy światła, na przykład lampy Philips. Dzięki temu możemy tworzyć różne scenerie świetlne w zależności od tego, jaki efekt będziemy chcieli uzyskać w pomieszczeniach.

Musisz się zalogować, aby móc komentować Zaloguj